مجله تچرا

دستگاه تصفیه آب چیست؟

یک لیوان آب در دست یک نفر

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب یک وسیله است که برای حذف آلودگی‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها معمولاً شامل فیلترهای مختلفی هستند که برای حذف ذرات معلق، املاح معدنی، مواد آلی و سموم احتمالی از آب استفاده می‌شوند.

در این دستگاه‌ها، آب به داخل دستگاه جاری شده و پس از عبور از فیلترهای مختلف، آب تصفیه شده به بیرون خروجی داده می‌شود. تکنولوژی‌های مختلفی برای تصفیه آب وجود دارد، از جمله اسمز معکوس، فیلتراسیون بسته، فیلتراسیون کربن فعال و غیره. بسته به نوع دستگاه تصفیه آب، برخی از آنها شامل قابلیت افزودن مواد معدنی به آب تصفیه شده هستند تا آبی که تولید می‌کنند، با کیفیت بهتری برای مصرف فراهم کنند.

استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌تواند در بهبود کیفیت آب و استفاده بهینه از آن، به ویژه در مناطقی که کیفیت آب به دلیل آلودگی‌های مختلف نامطلوب است، مفید باشد.

مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب

استفاده از دستگاه تصفیه آب، مزایای متعددی دارد که به شرح زیر می‌توان آن‌ها را برشمرد:

 • بهبود کیفیت آب: دستگاه‌های تصفیه آب، کلر، فلزات سنگین، باکتری‌ها و ویروس‌ها و سایر آلودگی‌های موجود در آب را حذف می‌کنند. به این ترتیب، آب تصفیه شده به طور قابل ملاحظه‌ای تمیزتر و خوش‌عطرتر خواهد بود.
 • بهبود سلامت: آب تصفیه شده، از بیماری‌زا‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، مواد شیمیایی و فلزات سنگین پاک می‌شود و به این ترتیب می‌تواند بهبود سلامت را تضمین کند. مصرف آب تصفیه شده به خصوص برای افرادی که از بیماری‌هایی مانند کبد چرب، دیابت و یا سایر بیماری‌های مزمن رنج می‌برند، بسیار مفید است.
 • کاهش هزینه‌ها: استفاده از آب تصفیه شده، هزینه‌های مربوط به خرید آب معدنی و سایر نوشیدنی‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین در بلندمدت، توانایی تولید آب تصفیه شده در خانه، می‌تواند به کاهش هزینه‌های سیستم آب‌شهری در خانه منجر شود.
 • کاهش تولید زباله: استفاده از ظروف نوشیدنی یک‌بار مصرف و قطعات فیلتر دور انداختنی، به تولید زباله بسیاری منجر می‌شود. استفاده از دستگاه تصفیه آب، به کاهش تولید زباله‌های مرتبط با آب کمک می‌کند.
 • حفاظت از محیط زیست: استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند. با استفاده از دستگاه تصفیه آب، می‌توانید نیاز به خرید آب معدنی که برای تولید و بسته‌بندی آن از منابع آبی طبیعی استفاده می‌شود، را کاهش دهید. این کار به حفظ منابع آبی کمک می‌کند و از تولید پسماندهای پلاستیکی ناشی از بطری‌های آب معدنی جلوگیری می‌کند.
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها: استفاده از دستگاه تصفیه آب نه تنها به حفظ محیط زیست کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید آب نیز کمک کند. خرید آب معدنی به طور متوسط گرانتر از آب شهری است و با استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید.
 • بهبود سلامتی: دستگاه تصفیه آب به شما کمک می‌کند تا آب شرب خود را از آلودگی‌های مختلفی مانند کلر، فلزات سنگین و باکتری‌ها تصفیه کنید. این کار می‌تواند به بهبود کیفیت آب و در نتیجه بهبود سلامتی شما کمک کند. همچنین، استفاده از آب تصفیه شده به شما کمک می‌کند تا از مشکلاتی مانند سنگ کلیه و سایر مشکلات ادراری که به دلیل ناخالصی‌های موجود در آب ممکن است ایجاد شوند، جلوگیری کنید.

یک بطری شیشه ای آب در دست یک نفر

معایب استفاده از دستگاه تصفیه آب

استفاده از دستگاه تصفیه آب در کنار مزایای زیادی که دارد، ممکن است برخی معایب نیز داشته باشد. به عنوان مثال:

 • هزینه‌ی بالا: هزینه‌ی نصب و نگهداری دستگاه تصفیه آب بسیار بالا می‌باشد. همچنین، برای تعویض فیلترها نیز باید هزینه کنید.
 • محدودیت در مصرف: دستگاه‌های تصفیه آب معمولاً به یک حجم و سرعت خاصی محدود هستند، به همین دلیل، در صورتی که نیاز به مصرف آب بیشتری دارید، باید دستگاه بزرگ‌تر و قدرتمندتری را نصب کنید.
 • تغییر در طعم آب: استفاده از دستگاه تصفیه آب ممکن است باعث تغییر در طعم آب شود، چرا که برخی از اجزای معدنی موجود در آب را حذف می‌کند.
 • نیاز به تعویض فیلترها: فیلترهای دستگاه تصفیه آب باید به‌طور منظم تعویض شوند. در غیر این صورت، کیفیت تصفیه آب به شدت کاهش خواهد یافت.
 • مشکلات فنی: در صورت عدم نگهداری صحیح و مرتب دستگاه، ممکن است با مشکلات فنی مواجه شوید که باعث از بین رفتن دستگاه و یا خرابی آن می‌شود.

با این وجود، با توجه به مزایای قابل توجه استفاده از دستگاه تصفیه آب، معایب آن به نظر کمترین مسئله هستند.

با توجه به آب مورد استفاده در ایران آیا استفاده از این دستگاه لازم و ضروری است و یا خیر؟

با توجه به وضعیت آب در ایران، استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌تواند لازم و ضروری باشد، اما بستگی دارد که آیا آب منطقه شما با کیفیتی است که استفاده از دستگاه تصفیه آب ضروری باشد یا خیر. برای مثال، برخی مناطق در ایران دچار مشکل آلودگی آب شده‌اند که باعث شده استفاده از آب شبکه برای مصارف خانگی، مخصوصا آشپزی و آب‌نوشیدن، خطرناک باشد. در چنین شرایطی، استفاده از دستگاه تصفیه آب به شدت توصیه می‌شود تا از خطر ابتلا به بیماری‌های منتقل شونده توسط آب جلوگیری شود.

اگر آب منطقه شما با کیفیت خوبی برخوردار است و مشکل خاصی در آن وجود ندارد، استفاده از دستگاه تصفیه آب لازم و ضروری نیست، با این وجود، در صورتی که مایل به استفاده از آب با کیفیت بهتر و تضمین شده‌ای هستید، می‌توانید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید.

یک قطره آب که بر روی سطح آب می افتد

می توان نتیجه گرفت که

دستگاه تصفیه آب در کنار مزایایی که برای مصرف‌کننده دارد، ممکن است به دلیل هزینه بالا، نیاز به نگهداری دوره‌ای و یا مسائل دیگر، برای همه مصرف کنندگان لازم و ضروری نباشد. با این حال، در صورتی که آب منطقه شما دارای ناخالصی‌هایی مانند بو، طعم غیرعادی، رنگ، کلر و یا فلزات سنگین است، استفاده از دستگاه تصفیه آب می‌تواند به شما کمک کند تا از آبی با کیفیت بهره‌مند شوید و احتمال ابتلا به بیماری‌های منتقل شونده توسط آب را کاهش دهید. قبل از خرید و استفاده از دستگاه تصفیه آب، بهتر است مشخص کنید که آب منطقه شما چه نوع ناخالصی‌هایی دارد و آیا استفاده از دستگاه تصفیه آب برای شما لازم و مفید است یا خیر. همچنین، انتخاب دستگاه تصفیه آب با توجه به نیازهای شما و امکانات آن می‌تواند به شما در انتخاب صحیح کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *